"Slovensko - Ukrajina: Spolupráca naprieč hranicou"

"Nórske granty - Spoluprácou k spoločným hodnotám"

Desať televíznych bábkových inscenácií, spoločné predstavenia a dokumenty o zaujímavých lokalitách prinesie spoločný slovensko - ukrajinský projekt bábkových divadiel a ich partnerov. Cieľom projektu „Cestujúce bábky“, ktorý získal podporu v rámci výzvy Nórskeho finančného mechanizmu na spoluprácu s Ukrajinou, je zlepšiť informovanosť o prihraničných regiónoch Ukrajiny a Slovenska a prezentovať spoločné kultúrne dedičstvo . Viac o projekte sa dozviete TU a TU.

ČASŤ 4. TRI SESTRY

Povesť o užhorodskom zámku a hrade Seredne.

ČASŤ 3. CHRÁM

Tretí diel televízneho rozprávkového seriálu "Príbehy spod Karpát" s názvom "Chrám" prináša príbeh slepej dievčiny a jej silnej viery v ľudské dobro, ktorá dokáže aj nemožné...

ČASŤ 2. ČAROVNÉ HUSLE

Televízny scenár z pera ukrajinskej autorky N.Orešnikovej je príbehom o nespokojnom husliarovi Pavlovi, ktorý hľadá šťastie, pričom to skutočné má nablízku. Výborný husliar Pavol, slobodný dedinský mládenec, túži po krásnej Dajale, bohatej dievčine, ktorú nikto nevidel a žije len v legendách dedinských ľudí. Pavol tomu uverí a pokúša sa ju nájsť, aby mal bohatú a peknú nevestu. Láska   chudobnej dedinskej dievčiny Marušky ho necháva chladným. Na ceste za vytúženým snom stretáva zázračné bytosti, ktoré mu dopomôžu spoznať pominuteľnosť svetskej krásy a relatívnosť bohatstva. Až zničenie jeho milovaných huslí privedie Pavla k rozumu, uvidí skutočnú lásku oddanej a múdrej Marušky.

 


ČASŤ 1. SRDCE AKO ZVON

TV scenár vnznikol na motívy bábkovej inscenácie z repertoáru Bábkového divadla v Košiciach „Zvonkohra“ , ktorý nesie názov  SRDCE  AKO  ZVON : Po zvonárovi Urbanovi, ktorý obetoval svoj život, keď ohlasoval  mestu ničivý oheň, zostala vdova Haranga a dcéra Bella. Do jej krásy je zamilovaný nielen mestský blázon Glokenšpíl, rozprávač celého príbehu, ale aj kapitán Kligelo. Bella však ľúbi chudobného tovariša Tintina.  Aj keď mesto nemá svoj vlastný zvon, Glokenšpíl všetkým "vyzvoní", že Klingelo sa spojil  s tureckým špehom, aby vydal mesto nepriateľom. Statočný Tintino porazí zradcu i zveda a vyhlási, že z lásky k Belle sa stane zvonolejárom. práve on odleje pre Košice nový zvon.  A Bella sa tak môže stať jeho ženou.