BÁBKOVÁ SCÉNA - REPERTOÁR

 

M. Guśniowska: Lišiak a Lišiačik

Vtipný a poučný príbeh o zasvätení mladého Lišiačika do tajomstiev života v lese z pera známej a úspešnej poľskej autorky.

 

Z.Kollárová: Podmorská rozprávka

Bábková hra mladej slovenskej autorky a režisérky Zuzany Kollárovej Podmorská rozprávka je napísaná ako moderná rozprávka pre súčasných divákov. Je určená predovšetkým pre najmenšieho, ale aj pre školopovinného diváka, ako aj pre staršie publikum.

 

K. Csató: Šibalka Pauli

Príbeh o zajačej rodinke plný šibalstiev malej zajačice Pauli.

 

M. Ryšavá: Kade ľahšie
Bábková hra Kade ľahšie je úsmevným príbehom na motívy rozprávky spisovateľa a hudobníka Branislava Jobusa.

 

S. Vollmannová: Ako sa ťahá repka
Ako sa ťahá repka je rozprávka pre najmenších o tom, čo všetko sa môže stať jednej repke a čo všetko ju čaká, kým sa zrodí sladká pochúťka.

 

G. Rossini: Popoluška
Kto by nepoznal známy príbeh o dvoch nevlastných sestrách a macoche, ktoré svojím konaním ponižujú nevlastnú sestru Popolušku.


Z. Kollárová: Janko Hraško a iné hraškoviny

Rozprávka pre malých a hladných o hrachu a o princeznej.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
 

P. Dušová: Čert a Kača
Humorný i poučný príbeh o nebojácnej Kači, múdrom pastierovi a oklamanom čertovi.

 

K. Brožek: Karneval na popravisku
Tri očarujúce príbehy z Boccaccia. Pre divákov od 15 rokov!

 

M. Guśniowska: O rytierovi bez koňa
Príbeh o rytierovi, ktorý hľadá svojho koňa a koňovi hľadajúceho svojho rytiera.

 

O. Žiugžda: Potkaniar
Unikátne bábkové predstavenie podľa nemeckej legendy a poémy Mariny Cvetajevovej. Pre divákov od 12 rokov a dospelých.
Inscenácia je určená pre divákov od 12 rokov a dospelým.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

 

H. Ch. Andersen: Zažmúročko
Bábková hra je spojením dvoch humorných príbehov H. Ch. Andersena Pastierik a Cisárove nové šaty, ktoré rozpráva figliar Zažmúročko. Filozofia oboch rozprávok je vyvážená humorom pomáhajúcim stráviť pravdu, ktorú človek neraz nevidí, hoci ju má na dosah.

 

M. Guśniowska: O bračekoch, sestričkách sv. Františka
Svätý František putuje svetom, stretáva ľudí i zvieratá a ku všetkým pristupuje s láskou : nepriateľov zblíži a smutných poteší. Kačky, somára či vlka presvedčí, že nie je dobré byť domýšľavým, tvrdohlavým, škriepnym, zlým. S ľuďmi to ide ale ťažšie. Inscenácia vznikla s finančným prispením Poľského inštitútu Bratislava.

 

K. Brožek: Aucassin a Nicoletta
Skupina potulných komediantov – bábkarov hrá svoje predstavenie o láske mladého princa Aucassina ku krásnej Nicolette, ktorú princov otec vykúpil od saracénskych otrokárov a priviezol ju na svoj hrad vo Francúzsku.Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

 

L. Lopejská: Kozliatka a vlk
Príbeh neposedných kozliatok a hladného vlka je dobre známy každej generácii.V našej adaptácii však vystupujú len dve kozliatka – capko Zlatko a kozička Rózička – ako prototypy detí, ktoré často zostávajú sami doma a zavše im hrozí nebezpečenstvo.

 

T. Zalán: Nevesta Myška
Velikášska, myšia mater si zmyslí, že vydá svoju prekrásnu dcéru Mišelku za najmocnejšieho a najvplyvnejšieho ženícha na zemi.

 

P. Scheiner: Šašovinky
Pôvodná hra pre bábky a hercov zavedie divákov do prostredia cirkusovej manéže, v ktorej vystupujú traja malí artisti : vzpierač Bum, žonglér Bác a tanečnica Linka. Jedného dňa príde ich cirkus na miesto, ktoré stráži prísny pán Silofón.

 

S. Kovaľov: Filipko a ježibaba
Príbeh Filipka je o odvahe malého chlapca, ktorý svojou bystrosťou prelstí zlomyseľnú ježibabu. Zaujímavosťou hry je vtipné zhrnutie známych rozprávkových motívov zo slovanského prostredia.
Predstavenie realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

 

A. Nemogová - Kolárová: Janko a Mrakohrad
V rozprávke Anny Nemogovej - Kolárovej stretávame jednu z tých mnohých rozmaznaných princezien, ktoré vyrastajú bez mamičiek a ich kráľovskí oteckovia si s nimi nevedia rady. Vládca Mrakohrad si vyberie princeznú za ženu ako seberovnú. Nebola by to však rozprávka, keby sa zlu nepostavilo do cesty dobro. Janko - koniarik a jeho koník Sivko z podzámku si zaumienia, že princeznú nielenže vyslobodia z Mrakohradu, ale že ju aj prevychovajú.

 

K. Hegedüsová: Šípková Ruženka
Klasická rozprávka Šípkovej Ruženky je prepísaná do bábkohernej podoby ľahkým, vtipným tónom. Na krstiny dlhoočakávanej princeznej kráľ naschvál nepozve tretiu sudičku, lebo chce ušetriť na hostine. To si veru nepomohol, lebo nepozvaná sudička nielenže príde, ale z urazenej pýchy princeznú zakľaje: ak sa nebodaj pichne, zaspí na sto rokov.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

 

Ako šlo vajce na vandrovku
Známa ľudová rozprávka na motívy Pavla Dobšinského o vandrovaní vajca je určená pre najmenšieho diváka.

 

Á. Badin: Braček jelenček
Rozprávka na motívy Pavla Dobšinského s folklórnymi motívmi.