21. marec bol vyhlásený UNESCO ako Medzinárodný deň bábkarstva. Po celom svete si pripomíname fenomén bábkového divadla, fascinujúci kumšt hercov v ovládaní bábok a zároveň prácu majstrov pri výrobe rôznych typov bábok. Je dobrým zvykom, že vždy 21. marca sa svetovej komunite bábkarov prihovára svojím posolstvom nejaká významná osobnosť priamo “z fachu”. Tentoraz sa spojilo viacero osobností, ich prianie a posolstvo v týchto ťažkých časoch si môžete prečítať v anglickom jazyku. Aj keď pre vás v súčasnosti nemôžeme hrať na scéne, ani na verejnom priestranstve, našli sme nový domov v online svete a vymýšľame pre vás kultúrny program na Facebooku či na Instagrame. Aj Bábkové divadlo v Košiciach sa pripája k tejto iniciatíve, viac podrobností sa dozviete už čoskoro.

We arrived at the World Puppetry Day 2020 with an unusual situation in many parts of the world, as a result of the spread of the COVID19 and the measures that have being taken to try to control it. While in some countries all recreational and cultural activities are being suspended, in some others they are living more normally. From UNIMA International we recommend following the advice of each national center to find out if the events scheduled for each country continue or not. However, we do not want to miss the opportunity to convey a message of peace to everyone, when we need it most. For this reason, on March 21st, World Puppetry Day, we will publish the poster by Osvaldo Gabrieli and the message that three American artists have jointly produced: Manuel Morán, Zoa Meza and Rubén Darío Salazar, as well as the video for peace [Password: unima]

This year, we can’t get out to celebrate it in the streets, but we can still do it together and we chose Facebook for that. We invite you to connect to Facebook the 21st of March at 12:00 (noon) in your country, and to post a video with the following message in your own language: 

“Happy World Puppetry Day
Together for PEACE
Together against the coronavirus”