Project Description

Gioacchino Rossini: POPOLUŠKA

Kto by nepoznal známy príbeh o dvoch nevlastných sestrách a macoche, ktoré svojím konaním ponižujú dobrú Popolušku.

Operný skladateľ Gioacchino Rossini podľa libreta Jacopa Ferrettiho skomponoval rovnomennú operu podľa Perraultovej rozprávky Cendrillon. Spojením bábkového divadla a opery vzniklo scénické leporelo s bábkami, vynikajúcimi speváckymi výkonmi a bravúrnou animačnou technikou. Bábkové divadlo v Košiciach s operou Štátneho divadla na veľkej scéne v Historickej budove ŠD uvádza trochu iný príbeh. Nevlastný otec Don Magnifico a jeho dve dcéry Clorinda a Tisbe sa usilujú získať náklonnosť princa Ramira. Do príbehu však zasiahne čarodejník Alidoro a v jeho tajomnej skrinke sa skrýva zrkadlo pravdy. Princ Ramiro si chce preveriť vlastnosti sestier a v preoblečení za komorníka navštívi dom Dona Magnifica, aby zistil, ktorá zo sestier ho viac zaujme. Stretne však Popolušku a…

V našej verzii príbehu je namiesto sklenenej črievičky osudná rekvizita – vzácny náramok. Ten pomôže zaľúbenému princovi nájsť tú pravú nevestu. A jeho srdce mu ukáže správny smer. Rossiniho hudba a bábkarská zručnosť sa na scéne objavuje vo vzácnom, vyrovnanom spojení s komickým akcentom a iste zaujme nielen detského diváka obrazom, pohybom, kúzlami, hudbou, spevom a animáciou veľkých bábok.

Ak ste neboli v opere a ani v Bábkovom divadle, potom Popoluška je výnimočným spojením oboch druhov umenia na jednom mieste. Príďte sa presvedčiť.

Inscenácia je vhodná pre divákov od 6 rokov.

Dĺžka inscenácie je 100 minút s prestávkou.

Účinkujú: Michal Onufer, Miroslav Kolbašský, Anton Baculík, Juraj Fotul, Marián Lukáč, Peter Creek Orgován, Michaela Várady, Lenka Čermáková, Erika Orgován Molnárová, Gabriela Hübnerová, Janka Štafurová, Marek Gurbaľ, Andrej Sisák, Beáta Dubielová, Boglárka Kovalski, Peter Rolík.

Recenzia: https://www.monitoringdivadiel.sk/recenzie/recenzia/opera-ocami-deti/

Spoluúčinkuje zbor a orchester Štátneho divadla Košice.

Predstavenie sa koná v Historickej budove Štátneho divadla Košice.

Lístky na predstavenie sú dostupné v pokladni Štátneho divadla Košice.

  • Libreto: Jacopo Ferretti

  • Preklad libreta, scénická úprava a réžia: Pavel Uher

  • Dramaturgia: Ľubomír Šárik

  • Scéna, bábky, kostýmy, filmové dokrútky: Irena Marečková

  • Hudobné naštudovanie a dirigent: Igor Dohovič

  • Zbormajster: Lukáš Kozubík

  • Pohybová spolupráca: Andrii Sukhanov

Galéria