Project Description

Tibor Zalán: NEVESTA MYŠKA

Velikášska myšia mater si zmyslí, že vydá svoju prekrásnu dcéru Mišelku za najmocnejšieho a najvplyvnejšieho ženícha na zemi.

Nevesta Myška má korene v českej ľudovej rozprávke. V hre ide o súkromný problém rodiny – za koho vydať krásnu dcéru Mišelku. Matka Mišelku nechce vydať za obyčajného ženícha ale za najväčšieho, najsilnejšieho a najvplyvnejšieho. Pytača z mlyna, speváka spod šípkového kra a grófa z bieleho domu matka odoženie a vyšle otca myšiaka za Slnkom, lenže Slnko nesúhlasí, že je najmocnejšie a pošle otca myšiaka za Mrakom, Mrak za Vetrom, Vietor za Domom. Dom ale tiež nie je najsilnejší, lebo ho vnútri rozhlodávajú myši. “Najmocnejšie ste vy myši!”, povie dom a práve vtedy nakukol myšiak od susedov, ktorý vôbec nepomyslel na pytačky a predsa jemu pripadla ruka-pacička Nevesty Myšky.

Hru rámcuje dvojica rozprávkárov, ktorí dej komentujú a zároveň oživujú bábky – maňušky. Rozprávka je zaujímavá aj po hudobnej stránke, odznie v nej niekoľko pesničiek Norberta Bodnára. Hru režíruje skúsený bábkoherec divadla František Dolejší, absolvent pražskej DAMU. Rozprávka je určená pre škôlkarov a mladší školský vek.

Inscenácia je vhodná pre deti od 3 rokov.

Dĺžka inscenácie je 35 minút.

Účinkujú: Miriama Ryšavá, Peter Creek Orgován.

  • Réžia: František Dolejší

  • Preklad a dramaturgia: Katarína Hegedüsová

  • Scénografia: Eva Farkašová

  • Hudba: Norbert Bodnár

  • Asistent réžie: Peter Creek Orgován

Galéria