Dátum

Predstavenie

PREMIÉRA -27. november 2020, piatok, 19:00

 

P. Uher: Záhada zlatého kufríka

Dej príbehu začína v letiskovej hale akéhosi zabudnutého letiska. Tu sa zlatý kufrík objaví po prvý raz. Prinesie ho čudne vyzerajúci cestujúci (podľa fialovej farby pleti a štvorcových očí priletel asi z inej planéty) a chvíľka nepozornosti spôsobí jeho zámenu za kufrík cestujúceho v čiernych okuliaroch. Kufrík je síce podobný, ale svojím obsahom úplne iný. Ten, ktorý pán s okuliarmi odteraz až do konca hry úporne hľadá, totiž omylom zamenil. Po mnohých dramatických a hlavne komických peripetiách sa bláznivý príbeh uzavrie opäť tam, kde všetko začalo: v letiskovej hale onoho zabudnutého letiska. Zlatý kufrík, strážiaci si svoje tajomstvo tým, že sa nenechá otvoriť, vyhráva všetkým, čo zaplatia. Až kým sa odrazu nezasekne a jeho hranie neustane. Prihodí sa to práve vtedy, keď doputoval do Argentíny. Zlatý zázrak sa odmlčí rovno pre očami diktátora, čo tu vládne. Lenže generál-diktátor chce zázračnú hračku, o ktorej všetci rozprávajú, počuť. Ak ju do zajtrajšieho karnevalu nepredvedú, jeho majiteľovi, ktorým je akýsi bezvýznamný skladateľ, hrozí poprava. Pozná tajomstvo fungovania zlatého kufríka? A dokázal by prasknuté srdce stroja vyliečiť? Ak je pravda, že kufrík na zem spadol z inej hviezdy, treba hľadať opravára práve tam. Ako sa na ňu ale dostať? Príbeh spája niekoľko zložiek do žánrovej podoby známej ako fantaskná burleska. Prelína sa v ňom komika s lyrikou, realita s fantáziou a to všetko obrazovým jazykom hudby spolu s výtvarnosťou. Tvorcovia projektu sa tak snažia filozofické podobenstvo nadľahčiť a urobiť ho mladému divákovi prístupnejším. Inscenátori budú v predstavení využívať prostriedky súčasného animovaného divadla, ale rovnako aj postupy filmových dokrútok, tieňového a čierneho divadla. V predstavení budú použité figúry rôznych technológií, bábky, masky a samozrejme animácia, ktorá bude v inscenácii výrazne akcentovaná. Predstavenie je vhodné pre rodiny s deťmi od 6 rokov, ale pobaví sa na ňom aj mládež a dospelí. Miesto konania: Divadlo Thália, Mojmírova 1.

Réžia a scenár: Pavel Uher

Dramaturgia: Ivan Sogel

Scénografia: Eva Farkašová

Hudobná spolupráca: Igor Dohovič

Pohybová spolupráca: Andrii Sukhanov

Asistent réžie: Peter Creek Orgován 

PREMIÉRA – 21. máj 2021, piatok, 19:00

 

B. Mazúch – M. Turošík: Chaplin

V uličke, medzi javiskom a hľadiskom, stojí huslista vo fraku a chystá si stojan na noty. Stojan mu stále padá, ale huslista to nevzdáva. Keď sa mu konečne podarí stojan postaviť, rozloží si naň noty. Nôt je veľa, ba neúrekom a tak raz sa znesie na zem jedna partitúra, potom zas druhá. Huslista nemá ľahký život. Keď už je všetko prichystané, husle pod krkom a v pravej ruke sláčik, koncert k bábkovému divadlu môže začať. K akému bábkovému divadlu? K veselému, aj smutnému. K bláznivému, aj nežnému. K drsnému, aj láskavému. O čom to bábkové divadlo bude? No predsa o Chaplinovi, o Charliem Chaplinovi a postave jeho nemých grotesiek – Tulákovi. Kde sa príbeh tejto legendárnej filmovej postavy bude odohrávať? No predsa v uliciach Košíc. Neveríte? Tak sa nechajte prekvapiť. Chaplin ako iluzívne marionetové nemé divadlo so živým hudobným sprievodom. Chaplin ako séria krátkych marionetových grotesiek na motívy Chaplinových nemých grotesiek zo začiatku jeho filmovej kariéry. Chaplin ako oslava života, mladosti, radosti, vtipu, vynachádzavosti, tvorivosti a slobody. Inscenáciu režijne pripravuje Braňo Mazúch, ktorý v BDK režíroval úspešnú a nekonvenčnú rozprávku O psíčkovi a mačičke. Inscenácia je určená pre deti od 6 rokov. Miesto konania: Alžbetina 38. 

Réžia: Braňo Mazúch

Dramaturgia: Marek Turošík

Scénografia: Jan Brejcha

Hudba: Vratislav Šrámek

Asistent réžie: Peter Creek Orgován 

PREMIÉRA – SEPTEMBER 2021

 

S. Vollmann: PREČO

V pripravovanej rozprávke hľadajú tvorcovia odpovede na všetky zvedavé otázky, ako:

„Prečo sú veci iba pre veľkých?“

„Prečo si musíme umývať zuby?“

„Prečo je obloha modrá?“

„Prečo musíme chodiť do školy?“ a na mnoho ďalších, ale hlavne hľadáme PREČA.

Keďže je každá otázka mierená naňho, tak práve PREČO  by mal  mať odpoveď na všetko.

Keď ste si to nevšimli, každá dôležitá detská otázka začína jeho oslovením.

„Prečo musím vždy zjesť desiatu?“

„Prečo musíme nosiť ponožky?“

„Prečo nemôžem ochutnať penu z piva?“

Dokonca, niektoré otázky sa deti PREČA pýtajú, aj keď vyrastú. Napríklad:

„Prečo má víkend len dva dni?“

PREČO je teda zasypaný otázkami a všetci márne čakáme na odpovede.

Kde sa PREČO skrýva, čo robí a ako vlastne vyzerá? To vám prezradí táto rozprávka – PREČO.  Režisérku Silviu Vollmann si diváci určite pamätajú z našej inscenácie Ako sa ťahá repka, ktorú režijne pripravila v roku 2015 a stále ju máme v repertoári divadla. Inscenácia je určená divákom od 3 rokov. Miesto konania: Alžbetina 38. 

Réžia: Silvia Vollmann

Dramaturgia: Ivan Sogel

Scénografia: Daša Krištofovičová

Hudba: Ján Kružliak ml.

Asistent réžie: Peter Creek Orgován

 

PREMIÉRA – JANUÁR 2022

 

A. Totiková: Ne(po)slušná Linda

Na predstavení našej inscenácie stretnú diváci Lindu. Kto je Linda? Je to jedno veľmi zlé, neposedné a neposlušné dievčatko. Jej rodičia sú už zúfalí a nevedia si s ňou rady. Čo robí Linda? Pri stole vystrája, hádže jedlo okolo seba, bije deti v škôlke, nikoho nezdraví a nikomu neďakuje. To sa však môže zmeniť, keď stretne záhadnú bytosť, ktorá ju sprevádza každodennými situáciami. Linda zažíva dobrodružstvo, aj smutné aj veselé, aj nežné aj strašidelné. Diváci uvidia, či sa jej podarí zvíťaziť nad drzosťou a objaviť, aké kúzelné môže byť slušné správanie. Režisérka Adriana Totiková so svojím tvorivým tímom sa v našom divadle predstaví po prvý raz. Inscenácia je určená pre deti od 3 rokov. Miesto konania: Alžbetina 38.

Réžia a scenár: Adriana Totiková

Dramaturgia: Michal Baláž

Scénografia: Zuzana Malcová

Pohybová spolupráca: Elena Spaskov

Hudba: Martin Husovský

Asistent réžie: Peter Creek Orgován