PREMIÉRA

25. apríl 2025 / piatok / 19:00

Braňo Mazúch a kol.: The Factory (Párty pre 50 najkrajších ľudí)

V Bábkovom divadle Košického kraja sa schyľuje k jedinečnej udalosti, ktorá prekračuje hranice tradičnej divadelnej formy. Multidruhová inscenácia The Factory s podtitulom Párty pre 50 najkrajších ľudí chce osloviť nielen milovníkov umenia, ale aj každého, kto hľadá odvážne divadelné zážitky, nové impulzy a priestor na dialóg medzi javiskom a hľadiskom.

Réžiu a scenár zastrešuje inovatívny tvorca, pedagóg a režisér Braňo Mazúch, ktorý projekt realizuje v spolupráci s talentovaným čilským scénografom Pedrom Enriqueom Gramegnom Ardilesom.

Inscenátori prijali výzvu tvorivo pracovať s priestorom experimentálnej činohernej scény Jorik, ktorá v rokoch 1995 až 2007 predstavovala významnú platformu experimentálneho činoherného divadla, presahujúcu hranice východného Slovenska. Ich cieľom je vytvoriť dynamickú a podmanivú paralelu s metafyzickým priestorom legendárneho umeleckého štúdia Andyho Warhola – newyorského The Factory.

Práve Warholova tvorba a inšpirácie z obdobia 60. rokov – od pop-artu, cez voľné tvorivé experimenty, až po znepokojujúce otázky o identite, zraniteľnosti, pominuteľnosti, samote či kráse, sláve a konzume – tvoria hlavnú tematickú os inscenácie. Tá divákom ponúka možnosť nahliadnuť do vlastných emócií a postojov a odhaliť v nich nové aspekty seba samých, podobne ako to umožňovala Warholova legendárna The Factory.

Ambíciou projektu je zotrieť hranicu medzi umelcami a publikom: divák sa stáva spolutvorcom diania, interaguje so scénou, rekvizitami a hercami. Ocitnete sa v „striebornom štúdiu“, kde sa vedľa seba odohrávajú aj situácie odkazujúce na ikonické Warholove filmové experimenty.

Hluk, hudba, tanec či surové emotívne scény – to všetko formuje „párty“, ktorá nekladie dôraz na príbeh s jasným začiatkom a koncom, ale na autentický zážitok plný intenzívnych vnemov.

Inscenácia The Factory (Párty pre 50 najkrajších ľudí) tak predstavuje nielen umelecký reštart scény Jorik, ale aj novú výzvu pre všetkých, ktorí sa neboja vystúpiť z komfortnej zóny divadelných konvencií.

Inscenácia vzniká za aktívnej účasti študentiek a študentov Konzervatória Petra Dvorského, Timonova 2, Košice.

Inscenácia je určená mladým divákom od 16 rokov a dospelému publiku.

Miesto konania: Tajovského 4

Scenár a réžia: Braňo Mazúch
Dramaturgia: Lukáš Kopas
Scéna a kostýmy: Pedro Enrique Gramegna Ardiles
Hudba: Peter Creek Orgován

 

S. Mrožek: Tri noci

Bábkové divadlo v Košiciach a divadlo Thália pripravili v roku 2019 spoločný umelecký projekt nazvaný „Tradičnosť substrátu v medzikulturálnej tvorbe“. Tento projekt bol finančne podporený v rámci programu Terra Incognita realizovaný Košickým samosprávnym krajom. Jeho unikátnosť tkvie v tom, že dokázal prepojiť viaceré druhy umenia a viaceré kultúrne inštitúcie – okrem Bábkového divadla v Košiciach a divadla Thália sa partnermi projektu stali aj Východoslovenská galéria Košice (VSG) a Konzervatórium Jozefa Adamoviča. Spoločnými silami tak vytvorili platformu, ktorej základným motívom je interdisciplinárnosť v umení. Štyri samostatné subjekty poukázali na možnosti prepojenia umeleckých aktivít rôznorodých kultúrnych inštitúcií v netradičnom priestore. Ako prekročiť rámec jedného druhu umenia – divadlo, literatúra a výtvarné umenie – prostredníctvom interdisciplinárnych aktivít (divadelné predstavenie, experimentálne workshopy pre verejnosť a workshopy pre študentov konzervatórií). Cieľom bolo zasiahnuť širšie spektrum návštevníkov inklinujúcich doteraz iba k jednému druhu umenia a poukázať na súvis medzi umením výtvarným, divadelným, literárnym a hereckým. Hlavným výstupom projektu je uvedenie snovej komédie poľského autora Slawomira Mrožka s názvom Tri noci na experimentálnej scéne Jorik Bábkového divadla v Košiciach. Slawomir Mrožek patrí k najznámejším predstaviteľom tzv. východného bloku absurdnej drámy a režisér József Czajlik už jeho dielo režíroval aj v Budapešti. V snovej komédii Tri noci sa predstavia dvaja hosťujúci umelci (Lucia Hurajová, Péter Nádasdi) a dvaja členovia umeleckého súboru BDK (Erika Orgován Molnárová, Peter Creek Orgován). Dramaturgom inscenácie je Miklós Forgács, ktorý o diele prezradil:

Dvaja muži. Jedna izba. Dvaja kolegovia. Pán inžinier a pán magister. Stále na služobných cestách. Stále spolu. Domov nosia vo svojich taškách. A zrazu sa objaví tretia osoba. Žena. Žena, ktorá túži, ktorá miluje, ktorá má svoje tajomstvo. Kto je tá žena? Odteraz čo je pravdivé a ozajstné a čo je víziou a snom? Sen nemôže byť skutočnosťou?

Poetickosť a bizarnosť, precitlivenosť a groteska, neúprosná jasnozrivosť a kreatívna hmla, krehkosť a dravosť spolu vytvárajú nevšednú atmosféru a neobyčajný svet, ktorý umožňuje účinkujúcim vytvárať bravúrne herecké kreácie. Po prvýkrát na scéne JORIK uvidíte známu slovenskú herečku Luciu Hurajovú. Miesto konania: OK – OZ 3, scéna JORIK, Tajovského 4. Kapacita scény JORIK je 75 miest. Dĺžka predstavenia je 80 minút.

Réžia: József Czajlik

Dramaturgia: Miklós Forgács

Scénografia: Katalin Ory

Hudba: András Monori

Asistent réžie: Peter Creek Orgován

Účinkujú: Lucia Hurajová, Erika Orgován Molnárová, Peter Creek Orgován, Péter Nádasdi

KÚPIŤ VSTUPENKY ON-LINE

“Projekt je realizovaný s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita”

“Projekt je jedným zo šiestich projektov realizovaných v rámci výzvy programu Terra Incognita „Tradície inšpirujú inovácie“. Z uvedenej výzvy boli podporené Košickým samosprávnym krajom inovatívne projekty kultúrnych organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti v celkovej  výške takmer 100 000 Eur.“