Project Description

Marta Guśniowska: LIŠIAK A LIŠIAČIK

Vtipný a poučný príbeh o zasvätení mladého Lišiačika do tajomstiev života v lese z pera známej a úspešnej poľskej autorky.

Dramaturgia Bábkového divadla v Košiciach už po tretíkrát siahla po hre známej a mimoriadne úspešnej poľskej autorky Marty Guśniowskej. Témou jej hry Lišiak a Lišiačik v preklade Juraja Andričíka je zasvätenie mladého Lišiačika do tajomstiev života v lese. V jednom lese žijú dvaja lišiaci – Starý Lišiak a Lišiačik. Život im plynie v rozhovoroch, skrývaní sa pred zlým Pytliakom a – v prípade Lišiačika – v bezstarostných hrách. Ale len dovtedy, kým sa nestane nešťastie – Starý Lišiak je smrteľne postrelený. To však nie je koniec, vlastne len začiatok dlhej cesty. Od tohto momentu je príbeh tragikomický. Viditeľné umieranie je akcentované ako súčasť života a aj výchovy, kedy Starý Lišiak napomína Lišiačika. Po Starého Lišiaka totiž prichádza Smrť, ktorá je v našej rozprávke milá, nežná, dobrá a milujúca. Volá Starého Lišiaka na poslednú cestu do záhrobia. Lišiačik však tvrdohlavo chce ísť s nimi, chce sa ubezpečiť, či je nebo nádherné a či tam Starému Lišiakovi bude dobre. Rozlúčia sa teda so všetkými lesnými priateľmi a dajú sa na cestu. V nebi zistia, že je to naozaj prekrásne miesto, ale len pre tých, ktorí už zomreli. Lišiačik sa veľmi nudí, najmä preto, že ho tam ako živého nik nevidí, ale aj preto, že má ešte urobiť veľa zaujímavého na zemi. Vracia sa teda, aby naďalej žil, a Starý Lišiak, ktorý v nebi stretol dedka, pozoruje Lišiačika zhora. Je to teda rozprávka o živote, smrti, priateľstve a láske, plná nežného humoru, ale aj o poznaní, že všetko má svoj čas.

Inscenácia je určená divákom od 4 rokov.

Dĺžka inscenácie je 45 minút.

Účinkujú: Kristína Medvecká Heretiková, Viktória Sedláková/Jana Bartošová, Miroslav Kolbašský, Peter Creek Orgován, Andrej Sisák.

Recenzia: https://www.monitoringdivadiel.sk/recenzie/recenzia/o-smrti-s-nadhladom/

„Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia“

„Túto divadelnú hru podporil Poľský inštitút“

  • Preklad: Juraj Andričík

  • Dramaturgia: Ivan Sogel

  • Réžia: Jacek Malinowski a.h.

  • Scénografia: Michal  Wyszkowski a.h.

  • Hudba: Bogdan  Szczepański a.h.

  • Asistent réžie: Peter Creek Orgován

Galéria